Když se zeptáte medika, veterinárního medika, přírodovědce nebo studenta práva, co by chtěl po škole dělat, na co se specializovat, buď vám odpoví, že neví a nebo na vás vychrlí spoustu věcí. Před nějakou dobou bych pravděpodobně odpověděl suše: malý. Co si pod pojmem malý představit? Psy, kočky, králíky, morčata… Klasická veterinární ordinace/klinika, kam chodí většina lidí se svým mazlíčkem. V létě jsem si pohrával s představou, že bych měl kombinovanou praxi malý + velký (krávy, prasata, ovce, kozy a možná i ty koně no…), ale asi bych nebyl schopen dát všem tolika odbornosti, jak by se čekalo.

A tak jsem si začal více pohrávat s myšlenkou nějaké větší specializace. Ale jaké? Ortoped? Nevím, asi bych nechtěl pořád sekat do kosti a mořit se s klouby. Specialista na zobrazku? Ano, to mám pořád v plánu a základy by měl umět každý veterinární lékař. (Zobrazka – myšleno sono, rtg, ct, mri…) Ale to asi pořád nebylo ono, co jsem hledal. Každý chce být v něčem super, užitečný, výdělečný, možná mít zásluhy a uznání okolí. Nevím, každý si to definuje jinak a myslím, že každý se v tom utváří dlouhou dobu svého profesního života.

Nejvíce mě zaujala ale chemoterapie. Dá se říct, že ve veterině mladý obor. Moc často se zatím nepoužívá a nevyužívá, ale je. A žel, je čím dál tím víc potřeba. Sice, ruku na srdce, z lidí, kteří mají průměrný plat, by dokázalo zaplatit terapii, když místo ní by si mohli pořídit třeba ojeté auto. A nebo někdo naopak peníze má a nebyl by problém, ale zase nemají čas trávit tolik času s pacientem v rámci terapie. A možná právě proto jsem se zařekl, že s tím zkusím něco udělat. Rozhodně to nebude jednoduchá cesta, jednoduchá práce, ale někdo to prostě dělat musí. Samozřejmě chci léčit a dělat preventivní medicínu i tak, ale částečně se specializací na léčbu pacientů s rakovinou. A co jsem pro to zatím udělal? Zaplatil jsem si dva webináře, které mi daly aspoň trochu vhled do této smutné, nevděčné práce, která ale může přinést i úsměv a radost, ale vždy končí loučením s pacientem. Sehnal jsem si přednášky z veterinární onkologie a prostudoval je a je přede mnou dlouhá cesta, abych pochopil, co všechno se pod pojmem rakovina, nádor skrývá. Ale mám odhodlání…

Kategorie: UVLF

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *